Spokojené děti,registrační číslo projektu : CZ.02.02.03/00/22_002/0001141
Od 1.9.2022 naše škola čerpá finanční prostředky z Evropských strukturálních fondů v rámci OP JAK prostřednictvím výzvy č.02_22_002 Šablony pro MŠ a ZŠ I. Cílem projektu je zvyšování kvality,inkluzivity a účinnosti systémů vzdělávání a zajišťování rovného přístupu ke kvalitnímu a inkluzivnímu vzdělávání.
Z finančních prostředků v celkovém výši 424.152,- Kč hradíme tyto aktivity:
- Školní asistent MŠ
Školní rok 2024/2025
1. Škola bude nadále pracovat podle na základě hodnocení minulého období aktualizovaného Školního vzdělávacího programu Podej mi ruku a půjdeme projít svět.Tento program je setaven na základě přirozeného střídání ročních období,vychází z potřeb a přání dětí.Prioritami pro tento rok zůstává vytváření základů sociálních dovedností,prohlubování přírodovědné gramotnosti,orientace na přírodu jako součást prostředí,vytváření základů ekologického povědomí a chování a názorné a jednoduché rozvíjení technické a logické schopnosti dětí.ŠVP klade důraz na vzdělávání ve všech činnostech i situacích v průběhu celého dne,hlavním prostředkem je hra a prožitek.K nahlédnutí je tento program v dolní šatně.
2. I během tohoto roku bychom chtěli připravit dětem i rodičům různé akce.Uspávání broučků,besídky,dílničky,Den Země ,plavecký výcvik,divadla,kina...patří mezi každoročně pořádané akce.
3. Ve 2 třídách bude zapsáno podle věku 42 dětí. K 1.9. je v dolním oddělení 8 dětí do tří let,proto je v této třídě snížený počet na 18.Dětí s povinným předškolním vzděláváním je 14.
4. Ve škole pracuje 10 zaměstnankyň,4 učitelky,školnice a uklízečka,vedoucí školní jídelny a 3 kuchařky.
Naším cílem je spokojenost dětí i rodičů.
Vytvářet každému dítěti optimální podmínky k rozvoji jeho osobnosti,ke komunikaci s ostatními,posilovat jeho samostatné rozhodování a jednání.
Respektovat individuální potřeby dětí,reagovat na ně a pomáhat v jejich uspokojování.
Všechny děti mají stejná práva,stejné možnosti i stejné povinnosti.
Podpora společného vzdělávání MŠ Morašice II,registrační číslo projektu:CZ.02.3.X/0.0/0.0/20-080/0020684
Od 1.9.2021 naše škola čerpá finanční prostředky z Evropských strukturálních fondů v rámci OPVVV prostřednictvím výzvy 02-20-080 Šablony III.Cílem projektu je zlepšení a zvýšení kvality vzdělávání a výsledků dětí v klíčových kompetencích.
Z finančních prostředků v celkové výši 263.196,-Kč hradíme tyto aktivity:
- Školní asistent - personální podpora MŠ
- Projektový den ve výuce
Naše mateřská škola je umístěna v rozsáhlé účelovém areálu tří budov a velké školní zahrady.V první přízemní budově se nachází školní kuchyně s nezbytným zázemím, kancelář vedoucí školní jídelny a školní jídelna pro děti a učitele základní školy.Tato budova je chodbou spojena s budovou užívanou dětmi. Jedná se o budovu dvoupatrovou, v přízemí bezbariérovou. V současnosti využíváme obě podlaží, kde jsou třídy dětí, šatny, umývárny, toalety a přípravné kuchyňky, kabinety. V třetí budově je kancelář účetní, zbytek budovy škola nevyužívá.
Součástí areálu je rozsáhlá zahrada plná zdravé zeleně, vybavená dostatečným množstvím herních prvků a pískovištěm. Vlastníme koloběžky, odrážedla, traktory, na kterých děti jezdí po chodnících v areálu.
Areál je situovaný stranou od komunikací, proto je prostředí klidné, nerušené hlukem, nezasažené zplodinami. Zahrada je v době provozu volně přístupná malým dětem z obce v doprovodu rodičů.
Umístění školy v klidné oblasti zajišťuje bohaté a bezpečné možnosti pro vycházky do přírody, například potok Fiala a jeho okolí, ovocný sad a vůbec celé okolí obce nabízejí příležitosti pro poznávání přírody a hlavně zdravý pobyt na čerstvém vzduchu.
Naše MŠ je zapojena do Místního akčního plánu rozvoje.
Realizace projektu „Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území ORP Litomyšl IV“ byla zahájena od 1.12.2023 a potrvá do 31.12.2025. Mezi hlavní klíčové aktivity projektu patří Řízení projektu, Vnitřní hodnocení projektu, Rozvoj a aktualizace MAP a Implementace Akčních plánů. Do projektu se zapojí dle zjištěného zájmu celkem 41 škol dle IZO, tedy 97% všech škol z území ORP Litomyšl.
Cílem projektu je zajistit pokračování v již započatých a probíhajících aktivitách předešlého projektu MAP III tak, aby nedošlo k přerušení již vytvořených partnerství v území. Dojde tak k podpoře informování a plánování aktivit škol v území pro řešení místně specifických problémů a potřeb. Vytvořená partnerství budou pokračovat prostřednictvím společného strategického plánování a nově i realizací implementačních aktivit, které povedou ke zkvalitňování vzdělávání ve školách. Současně bude zajištěna evaluace a monitoring
a vyhodnocení dopadu na cílové skupiny. Svou činnost bude i nadále vykonávat Řídící výbor MAP, členové ustanovených pracovních skupin a realizační tým MAP, včetně zapojených organizací do implementačních aktivit.
Hmatatelným výstupem projektu bude nově vytvořená a aktualizovaná plánovací dokumentace MAP, tedy Analytická část MAP, Strategický rámec, Akční plány a Evaluační zpráva. Probíhat bude standartní půlroční sběr potřeb investic a dotazníkové šetření škol pro zjištění problémů
a návrhů jejich řešení.
V rámci aktivity Implementace zpracovaných Akčních plánů na roky 2024 a 2025 bude realizována celá řada implementačních aktivit prostřednictvím jednotlivých programů. Jedná se např. o Spolupráci škol s Městskou knihovnou Litomyšl, se Základní Uměleckou školou Bedřicha Smetany v Litomyšli, s Městskou galerií Litomyšl a se Střediskem volného času Litomyšl. Školy se dále s cílem zlepšení kvality vzdělávání mohou zúčastnit exkurzí, inspirativních výjezdů a otevřených kabinetů. Proběhnou také zajímavé vzdělávací aktivity s využitím moderních didaktických forem.
V rámci aktivity Implementace zpracovaných Akčních plánů na roky 2024 a 2025 jsou naplánovány tyto aktivity spolupráce a jejich programy:
1) Spolupráce škol s Městskou knihovnou Litomyšl
o Putování knih napříč regionem
o Besedy se spisovateli v městské knihovně
o Balíček knih na míru
o Deskohraní v knihovně:
2) Spolupráce škol se Základní uměleckou školou Litomyšl
o Dílna dramatického ztvárnění
o Svět divadla
o Svět keramiky
3) Spolupráce škol s Městskou galerií Litomyšl prostřednictvím programu – MGLab
o Vzdělávací workshopy
o Kroužek animace
4) Spolupráce škol se Střediskem volného času Litomyšl
o Klub neformálního základního vzdělávání
5) Exkurze pro žáky a pedagogy s cílem zlepšení kvality vzdělávání ve školách
o Exkurze pro rozvoj polytechnického vzdělávání
o Exkurze pro rozvoj čtenářské gramotnosti
6) Inspirativní výjezdy pro pedagogy s cílem zlepšení kvality vzdělávání ve školách
7) Kabinetky LIT - spolupráce aktérů ve vzdělávání prostřednictvím výměny zkušeností a nového poznání
o Tematické kabinetky
o Kabinet ředitelů škol
8) Společné vzdělávání s využitím moderních didaktických forem
Projekt Místní akční plán rozvoje vzdělávání na území ORP Litomyšl IV, reg. číslo CZ.02.02.XX/00/23_017/0008290 je realizovaný a financovaný s podporou ESF, Operačního programu Jan Amos Komenský, státního rozpočtu a rozpočtu města.